Edukujemy artystycznie - tańce narodowe w edukacji muzycznej05 Lutego 2019

4 lutego, w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im Janiny Garści w Lublińcu, pedagodzy i artyścifot

Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” poprowadzili zajęcia w ramach projektu „Polskie tańce narodowe w edukacji muzycznej dla nauczycieli rytmiki i audycji muzycznych szkół muzycznych I i II stopnia”. W warsztatach praktycznych i teoretycznych wzięły udział 34 osoby. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, patronat objęło Centrum Edukacji Artystycznej.

Warsztaty dla nauczycieli szkół muzycznych przygotowane zostały w oparciu o podstawę programową z rytmiki. O wartość merytoryczną zajęć zadbali pedagodzy i artyści Zespołu „Śląsk” z ramienia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. Warsztaty przebiegały w kilku etapach. Na wstępie uczestnicy mieli okazję podziwiać tańce narodowe w wykonaniu solistów Zespołu: Magdaleny Wlazłowskiej i Marka Kuliga, którzy w kostiumach scenicznych charakterystycznych dla danego tańca prezentowali profesjonalne wykonanie choreografii. Przy fortepianie artystom akompaniował Marcin Szreter. Baletowa prezentacja była następnie wzbogacana o teorię - rys historyczny i charakter tańca. Swoją szeroką wiedzą w tym zakresie podzieliła się z uczestnikami pedagog tańca Zespołu „Śląsk”, pani Aleksandra Żaczkova. Ostatni etap warsztatów miał charakter praktyczny i obejmował naukę podstawowych kroków, elementów i figur tanecznych oraz przedstawienie metodyki pracy z dziećmi i młodzieżą podczas nauki polskich tańców narodowych. W spotkaniu uczestniczyła pani Ewelina Wilburg-Marzec z Centrum Edukacji Artystycznej oraz dyrektor lublinieckiej szkoły muzycznej pani Maria Domagała.

Ogromne zaangażowanie z jakim nauczyciele poznawali tajniki edukacji w zakresie tańców narodowych, świadczy o dużym zapotrzebowaniu na taką praktyczno-teoretyczną formę instruktorskich warsztatów doszkalających. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” - bazując na swojej blisko 66-letniej historii, doświadczeniu scenicznym i profesjonalnej kadrze pedagogicznej – z radością dzieli się wiedzą w tej dziedzinie. Podobne przedsięwzięcia edukacyjne będą się także odbywały w przyszłości. (AK)

foto. Mirosław Szrauncer

Powrót